Kitap Koleksiyonu

KİTAP BÖLÜMÜ

 

540 m² alan üzerinde bir alanda hizmet veren genel koleksiyon bölümü Medico-Sosyal Binasını 2. katında Merkez Kütüphanesi olarak hizmet vermektedir. Bu bölümde üniversitemizin öğretim verdiği dillerde ve diğer dillerde de yazılmış  yaklaşık 80 binin üzerinde kitap Library Of  Congress sınıflama sistemine göre düzenlenerek okuyucularımızın hizmetine sunulmuştur.
   Bu bölümdeki temel kitaplar psikoloji, sosyoloji, eğitim, politika, ekonomi, sanat, felsefe, din, tarih, edebiyat, kimya, fizik, astronomi, biyoloji konularındadır. Açık raf sistemi kullanılmaktadır. Üniversitemiz mensuplarının yanı sıra  bütün araştırmacılara da açıktır. Koleksiyonun tamamına ait künyeler elektronik ortamda taranmaktadır. Fotokopi hizmeti verilmektedir. Tüm kaynaklar üyelerimiz tarafından ödünç alınabilmektedir.


Danışma Kaynakları Bölümü: Bu kısımdaki kaynaklar istatistikler, raporlar, yıllıklar, bibliyografya, sözlükler, ansiklopediler vb. kaynaklardan oluşmaktadır.

   

Kitaplar raflarda nasıl sıralanıyor?

    Kitaplar raflarda aşağıdaki verilmiş olan kodlara göre sıralanır. Örneğin; Hukuk ile ilgili bir kitap arayacaksanız '' K ''rafına gitmeniz gerekir.

A - Genel Eserler 
B - Felsefe, Psikoloji, Din 
C - Tarih ile ilgili yan bilimler 
D - Dünya, Avrupa, Asya, Avustralya, Yeni Zelanda vd. Tarihleri 
E - Amerika Tarihi 
F - Amerika Tarihi 
G - Coğrafya, Antropoloji, Rekreasyon 
H - Sosyal Bilimler 
J - Siyasal Bilimler 
K - Hukuk 
L - Eğitim 
M - Müzik ve Müzik Yayınları 
N - Güzel Sanatlar 
P - Dil ve Edebiyat 
Q - Fen 
R - Tıp 
S - Tarım 
T - Teknoloji 
U - Askeri Bilimler 
V - Deniz Bilimleri 
Z - Bibliyografya, Kütüphane Bilimleri, Genel Bilgi Kaynaklar

 

Size daha iyi hizmet sunabilmek için web sitesinde bazı çerezler kullanmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesine yönelik Aydınlatma Metni'ne ulaşabilirsiniz.