Ücretsiz Veritabanları

    National Aeronautics and Space Administration PubSpace

Açıklama : NASA, uzay ajansı tarafından finanse edilen tüm yayınlanmış araştırma yayınlarına erişimin ücretsiz olacağını, herkesin erişebileceği halka açık yeni bir web portalı çalışmalarına başlandığını açıkladı.

PubSpace ismi verilen veri tabanı, NASA tarafından finanse edilen araştırma makalelerinin yayın tarihinden itibaren bir yıl içinde kamuya açık olmasını gerektiren yeni NASA politikasına çözüm sunuyor. Veri tabanında şu ana kadar 939 yayın var ve NASA tarafından finanse edilmiş yayınlar yeni politikaya uygun şekilde eklenmeye devam ediyor.

Ancak; NASA tarafından finanse edilen tüm araştırmalar arşivde bulunamıyor. Kişisel gizlilik, mülkiyet hakları ve güvenlik yasalarına bağlı patent ve belgeler PubSpace'e dahil edilmiyor.

NASA’nın bu hareketi 2013 yılında Beyaz Saray Bilim ve Teknoloji Politikaları Ofisi'nin, kamu tarafından finanse edilen araştırma sonuçlarına erişimin arttırılması yönünde yollar bulunması talebine karşılık geliyor. Aynı zamanda, bilimsel araştırmalar ve akademik çevrelerde daha fazla açıklık genel bir eğilim olarak giderek artmakta. Diğer yandan, Avrupa'da da kamu tarafından finanse edilen tüm bilimsel yayınların ücretsiz olması yönünde çağrılar var.


             Mendeley

Açıklama : Mendeley akademik makaleleriniz yazarken referanslarınızı düzenlemek için kullanabileceğiniz ve bilgisayarınızdaki sanal kütüphanenizi kurup kolayca dökümanlarınıza ulaşabileceğiniz tamamen ücretsiz bir platformdur.


Türkiye Halk Sağlığı Dergisi

Açıklama : Halk sağlığını içeren yayınları sağlamaktadır.


 PUBMED CENTRAL

Açıklama : Tıp , biyomedikal ve yaşam bilimlerini kapsamaktadır.


InTech - Open Access Publisher

Açıklama : STM (Bilim,Teknik ve Tıp) araştırma kaynaklarına sürekli ücretsiz ulaşım veren bağımsız bir Open Access yayıncısıdır. Kaynağımızda 270 den fazla kitap ve 6.000 den fazla kitap bölümü (bilimsel makale şeklinde) bulunmaktadır.


     DOAJ Directory of Open Access Jurnals

Açıklama : DOAJ dergileri indeksler, online dizin ve kaliteli açık erişim ve hakemli dergilere erişim sağlar.


Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu uzmanlık tezleri

Açıklama : Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu uzmanlık tezlerini içerir.


Hundawi 

Açıklama : Fen bilimleri, matematik, fizik, kimya biyoloji, istatistik vb. birçok konuyu bünyesinde bulunduran 467 hakemli e dergiye açık erişimle erişilebilmektedir.


ChemSpider

Açıklama : 28 milyondan fazla kimyasal yapı ve bu yapılara ait detaylar veren ücretsiz bir kimyasal yapı veri tabanıdır. 400'den fazla kaynaktan çekilen verilerle ChemSpider, tek bir ara yüz altından kullanıcılara kapsamlı araştırmalar yapma imkanı sunmaktadır.