Deneme Veritabanları

   Tümer Altaş Online e-YDS Sınav Hazırlık Veritabanı

Açıklama : Tümer ALTAŞ A.Ş. Sınav Hazırlık ve Dil Eğitimi veritabanı e-YDS/YDS, PTE, IELTS, TOEFL iBT sınavlarınana hazırlık amacıyla oluşturulmuş bir veritabanıdır. Mobil ve web platformlarında kullanılabilir. Tüm öğrenci ve akademik/idari personelimizin kullanımına açılmıştır.
Veritabanı İçeriği:
•    (e) YDS: 2005 -2012 yılları arası çıkmış 4500 adet KPDS, ÜDS (sağlık, sosyal, fen) soruları ve her bir sorunun video çözümü.
•    PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler
•    IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
•    TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.
•    Dinleyerek Kelime: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.
•    Cümlede Çevirileri: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri.
•    Paragraf Çevirileri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.
•    Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.
•    Toplamda 10.000 üzeri görsel ve işitsel içerik.
 
Kayıt olmak için:
•    http://eyds.tumeraltas.com.tr adresine giriniz.
•    Kurumunuz internet ağı üzerinde iseniz, "Kayıt Ol" tıklayarak sadece bilgilerinizi doldurmanız yeterli, hesabınız hemen etkinleşecektir.
•    Kurumunuz dışında bir ağdan etkinleştirme yapacaksanız, kurumunuzun ilgili birimini arayarak "Kurum Kodu" edinip, Yine "Kayıt Ol" formunda altta yer alan "Kurum Kodu Girin" yazan kutucuğa kodu girerek hesabınızı hemen etkinleştirebilirsiniz.

Not: Hesabınız etkinleştikten sonra istediğiniz yerden veritabanına erişebilirsiniz; kurum ağına bağlı olmanız gerekmez.

Erişim Tarihi : 28.02.2017


  Turcademy (Türkiye Akademik Yayınlar Platformu)

Açıklama : Türkiye’de tüm akademik yayınları tek bir portal altında toplayarak akademik yayınların dijital olarak akademisyenlere, araştırmacılara ve öğrencilere kolay bir şekilde ulaştırmak ve Türkiye’deki e-kitap yayıncılığına katkıda bulunmak amacıyla Informascope firması tarafından geliştirilmiş yerli bir e-kitap platformudur. Informascope, alanında öncü uluslararası yayınevleri ile birlikte yıllardır yürüttüğü iş ortaklıkları ve projelerden edindiği bilgi birikimi ve tecrübesini kullanarak, Turcademy e-kitap platformunu ülkemiz dijital yayıncılığının gelişmesi amacıyla hayata geçirmiştir. İlk aşamada yaklaşık 2.500 e-kitap ile erişime açılan Turcademy’de yer alan koleksiyona Türkiye’den birçok yayınevinin dâhil olması için görüşmeler sürdürülmekte olup ilk yıl sonunda platformda bulunan kitap sayısının 20.000’e ulaşması planlanmaktadır. Tasarımı ve teknik altyapı çalışmaları yerli mühendisler tarafından geliştirilerek tamamlanan Turcademy e-kitap platformunun ikinci fazında,  ülkemizde yayınlanan ve etki faktörü yüksek akademik dergiler Turcademy’de yerini almaya başlayacaktır.

Erişim linki : http://www.turcademy.com

Erişim tarihi : 31 Aralık 2016


HiperKitap Veritabanı

Açıklama : Hiperkitap; Hiperlink tarafından geliştirilmiş, bilim insanlarının, öğrencilerin ve meraklıların akademik bilgiye hızlı ve kolay erişebildikleri Türkiye’nin ilk Türkçe online e-kitap veritabanıdır. Hiperkitap’ta; tarihten edebiyata, matematikten felsefeye, sanattan mühendisliğe birçok konu başlığı altında 300 yayınevinin 14.000’den fazla e-kitabı bulunmaktadır.  Hiperkitap; atlaslar, sözlükler, ansiklopediler gibi danışma kaynaklarını da içermektedir. Önde gelen üniversitelerin akademik yayınları da Hiperkitap’ta yer almaktadır.

Kullanıcılar; Hiperkitap’ta bulunan 14.000’den fazla e-kitabı online olarak görüntülemenin yanı sıra bilgisayarlara, android ve IOS destekli cihazlara ödünç alabilmektedirler. Böylece internet erişimine ihtiyaç duymadan e-kitaplardan yararlanabilmektedirler.  “My library” özelliğiyle Hiperkitap’ta kendi kütüphanelerini oluşturarak e-kitap sayfalarında notlar alabilmekte, çıktı alıp paylaşabilmekte, farklı formatlarda atıf verebilmektedirler.

Erişim Linki : http://search.ebscohost.com/login.aspx?authtype=ip,uid&profile=ehost&defaultdb=e011tww

HiperKitap Kullanım Kullavuzu

Erişim tarihi : 31 Aralık 2016


BioOne Complete

Açıklama : BioOne Complete, biyoloji, ekoloji ve çevre bilimi alanlarında yayınlanan 200 derginin elektronik olarak sunulduğu bir  platformdur. Günümüzde hayati  önem taşıyan iklim değişikliği, ekolojik ve bio-çeşitliliğin korunması, doğal kaynakların yönetimi v.b. gibi  bir çok konu başlığı altında içerikler sunmaktadır.

 • 130’dan fazla yayıncıdan 200 tam metin dergiye erişim imkanı verir.
 • Bunlardan %79’ı ISI Science Citation Index’de indekslenmektedir
 • Dergilerin %69’u sadece BioOne Complete’da bulmaktadır.
 • BioOne web sitesi, kullanıcıların en yeni araştırmalardan haberdar
 • olmasına ve keşfetmesine olanak sağlayacak yardımcı araçlar sunmaktadır.

Erişim tarihi : 11 Kasım 2016


Gale – Cengage Learning

Sifre:   Archives

NewsVault – Dijital Gazete Arşivleri

 

Financial Times, The Times, Ills. London News, Economist vb. daha bir çok gazete arşivine ulaşabileceğiniz gazete arşivi veritabanımızdır. 11 Milyon sayfadan fazla ve 400 yıllık geçmiş ile tarih, bilim, ekonomi, toplum ve daha bir çok başlık altında Avrupa, Osmanlı İmparatorluğu, Türkiye Cumhuriyeti ve tüm dünya hakkında araştırma yapabileceğiniz devasa bir gazete arşivini araştırmacılarınızın hizmetine sunmaktayız.

 

Sifre:   Archives                                               

 

The Times Dijital Arşiv 1785-2010 

The Times, 1785 yılından bu yana dünya olaylarını objektif bir şekilde kapsayan, hem dünya liderlerine hem halka hitap eden, ödüllü, devamlı yayım yapan en eski günlük gazetedir. The Times, 200 yılı aşkın tam metin  tıpkı basımlardan oluşan 19. ve 20. yüzyılın en saygın çevrimiçi kaynaklarından biridir. Bu tarihi gazete arşivi, dünyada orjinal olarak yayımlanan kaynaklar çerçevesinde en iyi bilinen ve en çok atıf alan gazete arişivine ulaşmak için araştırmacılara eşsiz bir fırsat sağlar .

 

The Economist Dijital Arşiv 1843-2012

The Economist, araştırmacıların kıtalar arası politik ve ekonomik trendleri karşılaştırmasına ve 19., 20. ve 21. yüzyılın büyük olayları ile ilgili güvenilir araştırmalar yapmalarına imkan veren tam metin  olarak araştırılabilir haberler, ekler ve mektupları araştırmacılara sunmaktadır.

 

The Financial Times Dijital Arşiv 1888-2012

The Financial Times, Avrupa ve Dünya Ekonomisi`nin nabzını tutan dunyanın en iyi bilinen ekonomi gazetelerinden biridir. The Financial Times ekonomik olayların nedenlerini küresel ölçekte incelemektedir. Diğer gazete koleksiyonları ile birlikte tek bir arayüzde tarama imkanı sunmaktadır. Böylelikle aynı tarih veya konudaki diğer gazete haberlerini anında karşılaştırma imkanını sunar.

 

Archives Unbound  

 

Tarihin en önemli anlarını belgelendiren mikrofilm koleksiyonlarının dijitalleştirilmesiyle oluşturulmuştur. Her biri 5.000 ile 200.000  arasında sayfadan oluşan bu özel koleksiyonlar; büyük Gale dijital koleksiyonlarının tamamlayıcı bir unsuru olarak, araştırmacılara birincil kaynak olarak sunulmaktadır.

 

Turkey: Records of the U.S. Department of State, 1802-1949

Osmanlı İmparatorluğu`nun son dönemlerini ve genç Turkiyeye ait notların bulunduğu bir koleksiyondur. İstanbul ve Ankara elçiliklerine ek olarak İskenderun, Erzurum, Sivas ve İzmir bürolarından elde edilen kayıtları da araştırmacıların hizmetine sunmaktadır.

Kaynak: ABD Ulusal Arşivi - Sayfa Sayısı : 232,429

 

Democracy in Turkey, 1950-1959: Records of the U.S. State Department Classified Files

ABD Dışişleri Bakanlığı kayıtlarından derlenen bu koleksiyon demokratikleşme sürecinde Türkiye’nin sosyal, kültürel, ekonomik ve siyasi yaşamına ışık tutan bir dijital koleksiyondur. 

Kaynak: ABD Ulusal Arşivi - Sayfa Sayısı : 54,489

 

British Campaign in Mesopotamia, 1914-1918

1914-1918 yılları arasında Hint-Ingiliz kuvvetlerinin Mezopotamya bölgesinin işgali esnasında tutmuş oldukları raporlardan oluşan bir koleksiyondur. Kut`ul Amare başta olmak üzere Osmanlı İmparatorluğunun 1.Dünya Savaşı’nda İngiliz kuvvetleriyle olan mücadelelerini “İngiliz Raportorlerin” notlarından inceleyebileceğiniz benzersiz bir arşiv kaynağıdır. Bağdat, Musul, Kelkük ve daha bir çok Arap vilayeti hakkında dönemsel bilgilere ulaşmanızı sağlar.

Kaynak: British Library - Sayfa Sayısı: 3,334

 

Cyprus Crisis in 1967

Kıbrıs sorunun BM gündemine taşınması, adadaki Türk- Rum cekişmesi, İngilizlerin rolü ve daha bir çok konu başlığında raporlara, haberlere ve yazışmalara ulaşabileceğiniz birincil kaynaktır.

Kaynak: ABD Ulusal Arşivi - Sayfa Sayısı : 5,991

 

Iraq: Records of the U.S. Department of State, 1888-1944

Irak’ın yönetiminin Osmanlı İmparatorluğu’ndan İngiliz mandasına geçişi, bölgede yaşanan savaşlar, petrol yatakları & imtiyaz savaşları, Musul-Kerkük sorunu, Sykes-Picot Anlaşması ve daha bir çok konuda günümüzü aydınlatacak birincil kaynakları barındıran arşiv koleksiyonudur.

Kaynak: ABD Ulusal Arşivi - Sayfa Sayısı : 21,412

 

Middle East Online: Arab-Israeli Relations, 1917-1970

1917 Balfour Deklarasyonu, Kudüs’ün işgali, Filistin’in Birleşmiş Milletler yönetimi altına girmesi, Süveyş Krizi, 1967 – 6 gün savaşı, Yaser Arafat ve Filistin Kurtuluş Örgütünün direniş hareketi gibi daha bir çok konuda birincil kaynaktan belge bulabileceğiniz eşsiz ve zengin bir arşiv koleksiyonudur.

Kaynak: İngiliz Ulusal Arşivi - Sayfa Sayısı : 137,631

 

Diğer Arşiv Koleksiyonlarımız İçin:

http://www.gale.com/primary-sources/

 

Gale – Academic One File

Fen bilimleri, teknoloji, sosyal bilimler, sanat, teoloji, edebiyat ve daha bir çok konuda içerik sunan  akademik araştırma için tek bir yerden hızlı bir şekilde gerekli bilgiye ulaşabileceğiniz bir platformdur. 11.000’den fazlası hakemli ve 8.300’den fazlası tam metin yaklaşık 17.500 dergiyi erişiminize sunmaktadır.

·       The New York Times ve The Times (London) (1985’ten bu yana) tam metinleri

·       Bilim, tıp, mühendislik, işletme, tarım, ceza, adalet, çevre çalışmaları, popüler kültür, psikoloji, savaş ve terörizm gibi diğer özel konularda güçlü kapsam

·       Arşivsel erişim için JSTOR ile bağlantılar ve e-dergi ve abonelik malzemelerine erişim için OpenURL uyumu

Erişim tarihi : 30 Ekim 2016


   McGraw Hill Access Engineering

Açıklama :  12 farklı mühendislik konu alanını kapsayan veri tabanı içeriklerine aşağıdaki detayları kullanarak erişebilirsiniz:

                                         MCGRAW-HILL ACEESS ENGINEERING VERİ TABANI HAKKINDA

 • Access Engineering veri tabanı, McGraw Hill Yayınevi tarafından kullanıcısına mühendislik konularındaki referans kaynakları dinamik bir platformda sunmaktadır. Veri tabanı en güvenilir kaynaklara hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlamaktadır. Kitap koleksiyonu büyümekte, sürekli güncel tutulmakta, interaktif tablo ve grafiklerle desteklenmektedir. İçeriğinde aşağıdaki konu başlıkları yer almaktadır:
 1. Biyomedikal Mühendisliği                                  7. Çevre Mühendisliği                    
 2. Kimya Mühendisliği                                          8. Malzeme Mühendisliği 
 3. İnşaat Mühendisliği                                          9. Makine  Mühendisliği 
 4. İletişim Mühendisliği                                        10. Endüstri Mühendisliği                                       
 5. Elektrik - Elektronik Mühendisliği                      11. Operasyon Yöneticilik
 6. Enerji / Petrol Mühendisliği                               12. Yazılım Mühendisliği 

Erişim tarihi : 18 Ekim 2016


   Elsevier Clinical Key

Onemli: 
Clinical Key altındaki 1100+  kitaba erisim icin sadece bir kez  www.clinicalkey.com  sayfasının sağ-üst kösesinde bulunan ''Register'' ikonuna tıklayıp kayıt yapmanız gerekmektedir. Bir seferlik bu kayıt işleminden sonra, kendi hesabınıza “ log in” bölümünden girerek aşağıdaki özellikleri kullanabilirsiniz. 
1) Çıktı alma
2) PDF içeriklerine erişim ve download
3) Resimleri otomatik sunuma ekleme: Presentation Maker
4) Arama sonuçlarınızdaki içerikleri daha sonra okumak için okuma listenize ekleme: Reading List.

ClinicalKey, Elsevier'in medikal portföyüne, son çıkan kitaplara, dergilere, multimedya içeriklere ve 35'den fazla tıbbi ve cerrahi uzmanlık alanına erişmenizi sağlar. 

Doktorların sorularına  hızlı yanıt veren ve akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır. 
Tablet ve cep telefonları da dahil her türlü cihazdan ulaşılabilen hızlı cevaplar, kurumunuzun daha verimli ve kaliteli bakım olanağı sağlamasına katkıda bulunur.
ClinicalKey'in kalitesi, hızı ve elverişliliği klinik performansın ve hasta sonuçlarının iyileşerek gelişmesini sağlar.
 
ClinicalKey'in yaratılışı ve geliştirilen özellikleri, size ve çalışanlarınıza klinik cevaplar sağlaması için gerekli olduğunu düşündüğümüz 4 temel unsura dayanır. 
Hızlı: ClinicalKey, medikal terminolojiyi anladığı ve siz daha yazarken ilgili kavramları otomatik olarak aradığı için cevapları hızlı bir şekilde bulur ve bu da cevapların daha hızlı elde edilmesi ve zaman tasarrufu sağlanmasıyla sonuçlanır.
Kapsamlı: ClinicalKey sürekli güncellenmektedir, böylece en eksiksiz, güncel, güvenilir koleksiyonları ve tüm uzmanlık alanlarında multimedya görüntü içeriklerini sunmaktadır.
Kullanım Kolaylığı: ClinicalKey klinisyenlerinizin çalışma akışına entegre olur ve klinik cevapları bulmayı ve paylaşmayı kolaylaştırır. Mobil dostu tasarımıyla, ClinicalKey, tüm cihazlara adapte olabilir ve ayrıca organizasyonunuzun mevcut Elektronik Hasta Kaydı aracılığıyla da erişilebilir.
Güvenilir: Tüm dünya çapında sağlık profesyonelleri kariyerleri boyunca, daha iyi klinik kararların alınması ve daha iyi hasta sonuçlarına ulaşmak için Elsevier içeriğini güvenerek kullanmaktadırlar.

Erişim tarihi : 18 Ekim 2016


                                         E-Marefe

  Açıklama : E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün’de “World Company for Digital Content” tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır. Bu şirket Arap dijital içeriği ve bilgi sağlamada uzmanlaşmıştır.

Türkçe seçeneği de sunulan yeni arama arayüzü; anahtar kelime, doğal ve kontrollü dil, konu başlıkları ve eş anlamlı kelimeler dahil edilerek bir arama stratejisi oluşturmaya imkân vermekle birlikte veritabanındaki tüm biçimdeki bilgi kaynağı türlerinde arama yapmaya elverişlidir. Boolean operatörleriyle gelişmiş arama deneyimine fırsat veren arayüz, güçlü aramalar yaparak hedef odaklı sonuçlara ulaşmanızı kolaylaştırır. Doküman türüne (süreli yayın, dergi makalesi, konferans bildirisi, istatistiksel tablo, e-kitap, kitap bölümü ya da tez), konuya,  metin diline veya yayın tarihinde göre sıralama yapabilirsiniz. Erişimi hızlı ve kolay yapabilmenizi sağlayan bu sezgisel arayüz, kullanıcı dostudur. Arapça ve İngilizce olmak üzere hazırlanmış kullanım kılavuzu örnekleriyle birlikte veritabanında bulunmaktadır.
Veritabanı, akademik dergi, istaistiksel çalışmalar, makaleler, tezler, e-kitaplar, kitap değerlendirmeleri, konferans bildirileri ve abstraktlar gibi bir çok türde kaynağın tam metnini kapsar.
E-Marefa ek olarak, Arabic Language & Islamic Studies, Middle East studies, Water, Energy, and Environment Issues, Social Networking & Media Studies, and Conflict, Violence, and Peace Studies gibi 18  benzersiz hizmet sunmaktadır. Her hizmet veritabanındaki doküman türlerinden kendine özgü içerikleri barındırır.
Rakamlarla E-Marefa;
·         Arapça, İngilizce ve Fransızca olmak üzere üç dilde 19 ülkeden 300 üniversitedeki çeşitli organlar (üniversiteler, araştırma merkezleri, kamu istatistik daireleri, merkez bankaları, bilimsel dernekler, bölgesel örgütler) tarafından yayınlanan 270,000 makale ve istatistiksel rapor
·         20,000 tam metin yüksek lisans ve doktora tezi
·         22,000 yüksek lisans ve doktora tezi abstraktı
·         108,200’ün üzerinde Orta Doğu çalışması
·         50,000 dokümandan fazla İslam ve Arap çalışması
·         Arap dünyasından 10,000 kitap değerlendrimesi
·         180,000 araştırma abstraktı

    Erişim tarihi : 01 Aralık 2016


         Sosyal Bilimler Atıf Dizini

  Açıklama : Akademik çalışmalara yapılan atıflar; yayını ortaya koyan bilim insanı kadar, bilim insanının çalıştığı kurumun saygınlığını ve yayının yapıldığı kaynağı doğrudan etkileyen önemli bir ölçüttür. Bilimsel değerin ortaya konmasında, bilimsel performansın belirlenmesinde, en iyi üniversite, en başarılı bilim insanı, “h” faktörü hesaplamalarında temel ölçütlerden biridir atıflar.  Esere yapılan atıfın çokluğu bilim insanının alanına yapmış olduğu anlamlı katkının bileşkesidir.

          Sobiad (Sosyal Bilimler Atıf Dizini www.sobiad.com) ; Türkiye merkezli 302 dergide yayınlanan 77.826 makalenin yer aldığı ve 1.573.642 atıfın bulunduğu bir veritabanıdır. Sobiad aynı zamanda Türkiye merkezli en çok sosyal bilimler makalesinin bulunduğu milli bir indekstir. Sobiad veritabanında hem makale başlığında arama hem de metin içinde arama yapılabilmektedir. Sobiad, aylık düzenli olarak güncellenmekte ve dergilerin yayınlanan sayıları veritabanına eklenmektedir.

Erişim tarihi : 10 Haziran - 10 Temmuz 2016


The Cochrane Library

Açıklama : Cochrane Library Veritabanı Kanıta dayalı Tıp veritabanıdır. Sağlık hizmetlerinde yapılmış tedavi ve müdahalelerde kanıtlanmış araştırmaları, metodolojik ve tanısal testlerin de yer aldığı güncel bilgileri içeren kaynaklara dayalı veri tabanlarını tek bir çatıda toplayan çevrimiçi bir kütüphanedir. Hasta değerleri ve klinik uzmanlıkla ilgili araştırma kanıtlarını, sağlık hizmetleri ve girişimlerinin etkinliği üzerine yapılan uluslararası araştırmaları bir araya getirir. Klinik deneyleri, metodları, teknolojileri ve ekonomik değerlendirmeleri içeren 800.000 civarında veri kaydı ve 5.000 civarında Cochrane Sistematik İncelemelerini içermektedir.

Cochrane'den, sağlıkla ilgili kararlar alırken kaliteli bilgiler kullanmak isteyen herkes yararlanabilir. İster doktor ya da hemşire, ister hasta ya da bakıcı, isterseniz araştırmacı ya da fon kuruluşu olun, Cochrane sağlık kanıtları, size sağlıkla ilgili bilgilerinizi artırıp daha iyi kararlar alabilmenizi sağlayan güçlü bir araç sunar.

Erişim tarihi : 01 Temmuz 2016


Global eJournal Library

GeJL’nin diğer açık erişim çözümlerinden farkı nedir?

 GeJL; tüm Altın dergileri, Gecikmeli erişim (amborgolu) dergileri ve İngilizce ticari ve profesyonel dergileri içeren tek çözümdür (Diğer tüm çözümler sadece Altın açık erişime odaklanarak diğer önemli dergileri dışarda bırakırlar.). Farklı yayıncı sitelerinden edinilmiş tam metin bağlantılar ile e-dergilere erişim sağlayan büyük bir veritabanına sahiptir.  Pasif olarak yayıncıların bilgi sağlamak için, diğer kuruluşlar gibi yayıncıların onlarla iletişime geçmelerini beklemek yerine, dergileri kendi arayan dünya çapındaki tek kuruluştur. Sonuç olarak kullanıcıları,  diğer çözümlerden daha çok dergiye ve makaleye ulaştırabilmektedir. GeJL, yayıncılarla iletişime geçecek, metadata küratörlüğünü yapacak ve bunları web ortamında bulanabilir hale getirecek, diğer kuruluşlarda olmayan, aktif insan gücüne sahiptir.
 
Neden daha fazla dergi ve makale?
 Dünyadaki bilgiler her 14 ayda bir ikiye katlanıyor!!! Yani her bir yıl ve iki aydaki bilgi, dünyadaki toplam bilgiden iki kat daha büyük. Bir kütüphanenin koleksiyonu, diğer açık erişim çözümlerinin kısıtlı dergi içeriğiyle daha iyi hale gelemez. Çünkü bunlar, sürekli meşgul olan yayıncılardan onlarla iletişime geçmesini beklemek zorundalar.
Açık erişim dergilerde 9 milyon makale,
·         135 ülkeden  22,000 açık erişim dergi
·         125 yılı kapsayan yayınlar
·         8.000 yayıncı

Erişim tarihi : 31 Ekim 2016


    idealonline Tıp Veritabanı

Açıklama : Ağırlıklı olarak Türkçe kaynaklardan oluşan Tıp alanında oldukça geniş ve zengin bir koleksiyona sahiptir.

Erişim tarihi : Erişim tarihleri : 10 Mayıs - 25 Haziran 2016