Abone Veritabanları

     Urkund İntihal Programı

Açıklama : URKUND bir PrioInfo AB markası olup PrioInfo AB tarafından geliştirilmiştir. PrioInfo; bilgi trafiği açısından yoğun organizasyonların ihtiyaç ve isteklerini karşılayabilecek 25 yıllık yazılım tecrübesine sahiptir. İsveç merkezli, 8 ülkede ofis bulunduran 15 yıllık pazar geçmişine sahip olan URKUND, Avrupa’nın pazar lideri bir yazılım programıdır. İsveççe de URKUND; intihal anlamına gelmektedir.

Urkund Kaynakları

URKUND sistemine gönderilen dokümanlar üç farklı kaynak üzerinden araştırılır ve karşılaştırılır.

- Internet
- Akademik yayınlar
- URKUND arşivi

URKUND sistemi sürekli olarak 50 milyar web sayfası, kendi kapalı arşivinden 14 milyonun üzerinde öğrenci raporları, farklı bilgi depolarından 300 milyonun üzerinde raporlar ve bunlara ek olarak 100 milyon kitap, makale haber ve periyodik yayınlar üzerinden araştırma ve benzerlik tespitinde bulunmaktadır. Benzer şekilde Türkçe kaynaklarda da erişime açık olan veri tabanları, üniversitelerin yayınları ve tez havuzları üzerinden de araştırma yapmak mümkündür.

URKUND, bilimsel ve popüler makaleler, referanslar, bilgi bankaları ve daha fazlasına sahip DIVA (Digital Scientific Archive), ProQuest, Iustus, Nationalencyklopedin, Historiska Media, Kumlatofta förlag, Leopard förlag, MBM Förlag, Nordiska Ministerrådet, Remus förlag, SERUM, Sine Metu Productions, SLFF, Stockholm University Press, Volante, Bookhouse Publishing, Bromberg Bokförlag AB, Casewood Publikationer, Folkuniversitetet Akademiska Press, Förlag1, Förlags AB Björnen, I.C at Once, Kabusa Förlag, Langenskiöld, BL-info ve Björn Lundén Information AB gibi öncü bilgi tedarikçisi kuruluşlarla stratejik ortaklıklar kurarak, akademik yayınlardan kopya çekilmesinin engellenmesinde önemli bir rol oynamaktadır. URKUND yeni iş ortaklıkları ile kullanıcılarının kopya ile mücadelesinde yanında olmaya devam etmektedir.

Urkund Hızlı Başlangıç Kılavuzu

Not : Hesap oluşturma ve bilgi için Kütüphaneci Şükrü KARAKEÇi (2531) ile iletişime geçebilirsiniz.             Emerald Premier eJournal

Açıklama : TÜBİTAK EKUAL Projesi kapsamında, 2006 yılından bu yana ülkemizdeki üniversiteler, eğitim ve araştırma hastaneleri ile KKTC'deki üniversitelere akademik içerik hizmeti sunulmaktadır. Bu hizmet kapsamında Emerld yayınevine ait e-dergileri kapsayan 2017-2019 dönemi ulusal lisans anlaşması imzalanmıştır.

Ağırlıklı olarak yönetim bilimleri alanında yayın yapan Emerald Yayınevi'nin bütün edergilerini içeren Emerald Premier eJournal Koleksiyonu; mevcut 306 adet ederginin 13 konu başlığına altında 306 dergiyi bünyesinde bulundurmaktadır.

Emerald Premier eJournal Dergi listesi


Springerlink

Açıklama : TUBITAK ULAKBIM EKUAL 2015 yılı abonelik çalışmaları kapsamında, SpringerLink  e-dergi koleksiyonu icin 2015-2017 yıllarını kapsayacak şekilde Ulusal Lisans anlaşmasi yapılarak üniversitemizin de kullanımına sunulmuştur.

Springer’in içerik platformu olan SpringerLink http://link.springer.com/ üzerinden yaşam bilimleri, kimya, çevre bilimleri, davranış bilimleri, sosyal bilimler, bilgisayar bilimi, malzeme bilimi, matematik, tıp, enerji, fizik & astronomi ve mühendislik alanlarındaki 1991 dergiyi kapsamaktadır.

 Springer tüm makalelere tam metin erişim imkanı sağlayan Springer Dergi koleksiyonu limitsiz kullanım, limitsiz indirme, limitsiz çıktı alma, kampüs dışı erişim ve mobil cihazlarda kullanım özellikleri içermektedir.


                MathSciNet

Açıklama : Mathematical Reviews adlı yayına 1940'dan günümüze kadar erişimi sağlar. Matematik ve matematiğin uygulama alanları olan mühendislik, fizik, bilgisayar vb. konularda tüm dünyada yayınlanan makale eleştirilerine ait bibliyografik bilgileri ve tam metinleri veren bir veri tabanıdır.


      JSTOR

Açıklama : JSTOR veritabanının '' Matematik ve İstatistik Bilimleri '' kolleksiyonuna abone olunmuştur.  Matematik ve İstatistik bilim dallarını ait 105 başlık dergiyi içermektedir.


WİLEY ONLİNE LİBRARY

1997'de günümüze yaklaşık 1450 dergiye aşağıdaki konularda tam metin erişim vermektedir. Dergilere erişmeye başladığınız yıldan itibaren üyeliğinizi kendi isteginizle sonlandırdığınız takdirde de olsa ödediğiniz yıllara her zaman erişebileceksiniz.

Wiley Onlinenin Kapsadığı Bilim Dalları :  Kimya, İşletme, Ekonomi, Finans, İstatistik, Tıp, Yaşam Bilimleri, Matematik, Veterinerlik, Diş Hekimliği, Polimer ve Materyal Bilimleri, Eczacılık, Fizik Astronomi, Psikoloji, Eğitim Bilimleri, Mühendislik, Tarım, Akvakültür ve Gıda Sanatları, Mimarlık Planlama, Sanat ve Uygulamalı Sanatlar, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biyokimya ve Biyofizik, Hücre ve Moleküler Biyoloji, Bilgisayar Bilimi ve Bilişim Teknoloji, Genetik, Coğrafya ve Keşifler, Tarih, Arkeoloji...


           SciFinder

Açıklama :  SciFinder özellikle Kimya ve Kimya ile ilgili bölümler; Biyoloji, Fizik, Kimya Mühendisliği, Çevre Mühendisliği, Gıda Mühendisliği, Polimer Mühendisliği, Malzeme ve Metalürji Mühendisliği, Farmakoloji, Nanoteknoloji, Tekstil Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Biyomedikal Mühendisliği, Ziraat Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği vb. bölümlerin kullanabilecekleri önemli bir programdır. SciFinder; Chemical Abstracts Service (CAS) in bir ürünüdür.Basılı versiyonu olan Chemical Abstracts’la beraber toplam 5 CAS veritabanı ve Medline veritabanıyla; kimya, yaşam bilimleri, biyokimya, biyoloji, farmakoloji, tıp ve ilgili disiplinlere ait dergi, konferans, sempozyum, patent, kitap ve doktora tezlerini içermekte ve 1907’den günümüze kadar olan literatürü kapsamaktadır.

Not : SciFinder kullanımı için, kullanıcılar kayıt linkinden kayıt olduktan sonra SciFinder’a erişebilirler. Kayıt olurken dikkat edilmesi gerekenler : Kullanıcı adı 5-15 karakterli, sadece harflerden oluşabilir ya da harf sayı kombinasyonu yapılabilir. Şifre 7-15 karakterli ve aşağıdakilerden en az üçünü içeren bir kombinasyondan oluşmalıdır. -harf, -büyük-küçük harf karışık, -sayı -alfa numerik olmayan karakter, örneğin; (*,#,@,%,&) Kullanıcı adı ve şifre aynı olamaz, en azından şifrenin 2 karakteri kullanıcı adından farklı olmalı. Ayrıca email adresi olarak @adiyaman.edu.tr uzantılı adresinizi girmeniz gerekiyor. Linkteki formu doldurulup registera tıklayınca, firmadan, bildirdiğiniz üniversite email hesabınıza bir email gelecek ve emaildeki linke en geç 48 saat içinde tıklayarak hesabınızı onaylatmış olacaksınız ve kendi hesabınızla https://scifinder.cas.org  adresinden giriş yapabileceksiniz. Kayıt formunu doldurma ve email onaylama işlemi aynı bilgisayardan yapılmalıdır. 

Kayıt linki : https://scifinder.cas.org/registration/index.html?corpKey=C710687FX86F35055X4A142DDE5213337007


   Ebook Central (Ebrary)

Açıklama : Toplam 80.000 üzerinde kitap içerir. Sınırsız sayıda kullanıcıya erişim veren Ebook Central veritabanı her yıl %30 genişlemektedir. İçinde 16 koleksiyon barındırmaktadır. (Antropoloji ve Sosyoloji, İşletme ve Ekonomi, Bilgisayar ve Bilgi Teknolojileri, Egitim, Mühendislik ve Teknoloji, Tarih ve Politik Bilimler, Beşeri Bilimler, Dil, Edebiyat ve Dilbilim, Hukuk, Uluslar arası İlişkiler ve Kamu Politikası, Yaşam Bilimleri, Tip, Hemşirelik ve Yardımcı Sağlık Bilimleri, Doğa Bilimleri, Psikoloji, Din, Felsefe).  Güncel kitap listesine  aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Erişim linki: https://ebookcentral.proquest.com/lib/adiyaman/


  EBSCOhost

Açıklama : Academic Search Complete, Business Source Complete, Dynamed, ERIC ve MEDLINE (bibliyografik) tüm üniversitelerin ve MEDLINE Complete, Dynamed veri tabanları SB EAH'nin erişimine açılmıştır. Ayrıca tüm üniversiteler ve SB EAH'leri için, yayıncının veya satıcının izin vermesi ve ilgili kaynağın keşif araçlarında taranmaya uygun olması koşuluyla, TÜBİTAK ULAKBİM EKUAL kapsamındaki veri tabanlarının EDS üzerinden taranabilme hizmeti sağlanmıştır. Yine ilgili lisans anlaşması kapsamında 2014 yılı için sürekli erişim sağlanacak Applied Science & Business Periodicals Retrospective: 1913-1983 Retro Index üniversitelerin erişime açılmıştır. 2015 yılı için de ilgili yılda belirlenecek yeni bir Retro Index erişime açılacaktır.

Kullanıcı Kılavuzları


 

      Türkiye Atıf Dizini

Açıklama:  Üniversite içinden, ilgili fakültelerdeki her kullanıcının bir kereye mahsus ''yeni kullanıcı'' olarak ( http://www.atifdizini.com/search/tr-index.html?s=tıp ) linkindenkayıt yapması gerekmektedir. Bu kayıt işlemi tamamlandıktan sonra,  oluşturduğunuz kullanıcı adı ve şifre ile her zaman erişim sağlayabilirsiniz.

Atıf Dizininin Amacı Nedir? 
Araştırmacıların, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde son yıllarda yayımlanmış güncel makalelere kolay ve tek bir merkezden ulaşmalarını sağlayarak, dergilerin atıf sayılarının arttırılmasıdır.
Atıf Dizininin İçeriği Nedir? 
Türkiye Atıf Dizini‘ne kayıtlı, Türkiye kaynaklı sağlık bilimleri dergilerinde son yıllarda yayımlanmış güncel makalelerin tam metin ve özetleridir.


           ProQuest Dissertations & Theses Global

Açıklama:  ProQuest Dissertations and Theses Global — Full text dünyanın en kapsamlı tez ve bitirme ödevi koleksiyonudur. Kongre Kütüphanesi'nin resmi dijital tez arşivi ve lisans araştırmaları için kayıt veritabanı. PQDT — Full Text, dünyanın her tarafından 1743'den bugüne milyonlarca aranabilir tez bibliyografik künyesi yanında PDF biçiminde indirilebilen bir milyondan fazla tam metin tez ve bitirme ödevi içerir. Basılı kopya olarak satın alınabilecek 3 milyondan fazla yayın bulunmaktadır. Veritabanı 1997'den bu yana eklenen tezlerin çoğunun tam metnini ve daha eski lisans çalışmaları ile ilgili güçlü bir geriye dönük tam metin kapsamı sunmaktadır. Dünya çapında önde gelen 700 akademik kurumla oluşturulan tez yayımlama ortaklığı ve UMI'nin Dijital Arşiv ve Erişim Programı kapsamında tezlerin geriye dönük olarak dijitalleştirilmesi yoluyla veritabanına her yıl 15.000'den fazla yeni tezin ve bitirme ödevinin tam metni eklenmektedir. Tam Metin tezler dereceyi veren kurum tarafından gönderildikleri şekilde arşivlenmektedir. Bazıları PDF biçiminde, bazıları ise PDF görüntüsüdür. Temmuz 1980'den beri yayımlanan her tez yazarı tarafından kaleme alınmış 350 kelimelik bir özet içermektedir. 1988'den beri yayınlanan master tezleri 150 kelimelik özet içermektedir. 1637'den bu yana yazılan tezler için basit bibliyografik künyeler bulunmaktadır. Uygun durumlarda, PQDT — Full Text tezlerin ve bitirme ödevlerinin 24 sayfalık önizlemelerini sağlar.


        Scopus

Açıklama:  Scopus araştırma literatürünün ve nitelikli web kaynaklarının en geniş özet (abstract) ve atıf database`dir. Bilim insanlarının ihtiyaç duyduğu bilgiyi bulmak için tasarlanmıştır. Hızlı, kolay ve anlaşılır olan Scopus literatür araştırma prosesine üstün bir destek sağlar. Hergün güncelleştirilen Scopusun sundukları:

 • 15,000 başlık  4,000 farklı yayıncıdan       

-           12,850 akademik dergiden fazlası, bu sayıya  535 genel erişime açık (Open Access)  dergi de dahildir 

-          750 konferans proceedingleri

-          600 ticari yayın

 • 27 milyon abstrakt   
 • 245 milyon tüm abstraktlara eklenmiş referanslar        
 • 250 milyon  bilimsel web sayfasından çıkan sonuçlar    
 • 13 milyon patent, ki bu patentler  4 en önemli patent bürosundan çıkmıştır    
 • Tam metin makalelerine ve diğer kütüphane kaynaklarına problemsiz erişim sağlayan linkler    
 • Konuyla en çok ilgisi olan  bulgulara (hit`lere) bir bakışta  görünüm sağlayacak  yaratıcı tool`lar
 • Sorgularınızla uyum içindeki yeni makaleler konusunda veya  en çok  faydalandığınız yazara ait sizin  güncel kalmanızı sağlayacak  uyarılar (alerts)
 • 80 den fazla ve sayısı giderek artarak taranan türkçe akademik dergi
 • Yazar Ayırımcısı (Author Profiling) ile aynı yazara ait  ismin değişik yazılımları durumunda  bugün mevcut databaseler içerisinde sunulan en etraflı ve kesin çözüm
 • Atıf İzleyicisi (Citation Tracker)   ile yazar ve makale analizleri sayesinde kim ne yapıyor, en iyi çalışma nerede yayınlanmış, okunacak en iyi paper`lar kimin, hangi konular popülerlik ve ilgi kazanıyor gibi konularda literatür araştırmasını güçlendirme

        Web of Science

Açıklama: 1980 yılından günümüze, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ile Sanat ve Beşeri Bilimler alanında yayın yapan bilimsel dergilerde yayınlanan makaleleri ve bu makalelerin atıflarını indexler. Üç veritabanından oluşur : Science Citation Index Expanded, (SCI-Expanded)Social Science Citation Index, (SSCI)Arts & Humanities Citation Index (AHCI)


          iThenticate

Açıklama:  TÜBİTAK Bilim Kurulu’nun 9 Temmuz 2011 tarih ve 199 sayılı kararı gereği, doğrudan akademik yayınların değerlendirilmesi ile ilgili (öğrenci ödevleri hariç) kapsamlı bir akademik içeriğe sahip olan “İThenticate” intihali engelleme programı üniversitemizin erişimine açılmıştır. iThenticate, akademisyenlerin, hakemlerin ve editörlerin, makale ya da draftları taramalarını sağlar. ULAKBİM tarafından üniversitemizin erişimine açılan İThenticate programını kullanmak isteyen akademik personelin isim, soy isim  ve  @adiyaman  mail adreslerini içeren bilgileri  kutuphane@adiyaman.edu.tr  adresine mail ile göndermeleri gerekmektedir. Erişim tanımlamaları ile ilgili olarak Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığında görevlendirilen kişi, üniversitemiz bünyesinde İthenticate programına erişim sağlamak isteyen akademik personelin sisteme erişim tanımlamalarını yapacaktır. Bilgileriniz sisteme kaydedildikten sonra; sisteme giriş bilgileri belirtmiş olacağınız e-mail adresinize sistem tarafından (info[at]ithenticate.com adresli) otomatik gönderilecektir, lütfen bu adresten (info[at]ithenticate.com) gelen maili dikkate alıp, e-malinizi kontrol etmeyi unutmayınız. Bu kullanıcı adı ve şifre www.iThenticate.com adresindeki “login” alanına yazıldığında sisteme giriş yapılmış olacaktır. Sistemle ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için  “iThenticate Hızlı Başlangıç Kılavuzunu” inceleyiniz. Tanımlama işlemleri haricindeki kullanıma yönelik diğer bütün işlemler kullanıcı tarafından yapılacaktır.

Not : Yüksek Lisans tezlerini taratmayınız.


    Taylor & Francis

Açıklama: T&F çevre bilimlerinden güzel sanatlara, bilgisayar bilimlerinden mühendisliğe kadar birçok bilimsel konu alanında ayrıntılı içeriğe sahiptir.


     ScienceDirect

Açıklama:  Ağırlıklı olarak fen bilimleri alanındaki 2.263 dergiye 1995 yılından günümüze kadar tam metin erişim imkanı verirken, öncekiyıllara da bibliyografik erişim sağlar. Elsevier ScienceDriect 2003 yılında Academic Press/Ideal ile birleşmiştir. Academic Press/Ideal tarafından yayınlanan dergilere de bu veritabanı altından erişilmektedir.


      IEEE

Açıklama: IEEE Xplore veritabanı, elektrik ve elektronik, bilgisayar, bilgi teknolojileri, bioteknoloji, fizik ve ilgili diğer bilimlerdeki yayınları kapsamaktadır. IEEE Xplore® ile; Institute of Electrical and Electronics Engineers (IEEE) ve Institute for Electrical Engineers (IEE) tarafından 1988’den günümüze yayınlanmış bütün süreli yayınlarına (journal, transaction, magazine, letter), IEEE ve IEE tarafından 1988’den günümüze kadar gerçekleştirilmiş bütün konferanslarına ait bildirilere, bütün güncel IEEE Standartlarına, 1950-1988 arasında yayınlanmış IEEE dergileri ve konferans bildirilerinden seçilmiş makalelere, tam metin olarak erişilmektedir.


        Journals@OVID

Açıklama:  Lippincott Williams and Wilkins (LWW) dergileri, her tıpçının referans kaynağı olabilecek genel konulu anahtar dergilerin yanı sıra, özel uzmanlık dalları üzerine yazılan dergileri ve hemşirelik dergilerini de kapsamaktadır.