Deneme Veritabanları


Complete Anatomy (Anatomi)

Complete Anatomy dünyanın en gerçekçi ve ayrıntılı anatomik veritabanidir. Tamamı 3-D olarak görselleştirilmiş bu veritabaninda vücuttaki tüm sistemler ayrıntılı olarak islenmiştir. Farklı işlevselliği ve ultra gerçekçi görüntü dosyalarıyla ile benzer ürünlerden ayrılan bu veritabani hakkındaki videoyu https://vimeo.com/213643665/cf77bb4935 adresinden görebilirsiniz. Lisans düzeyinde komple bir anatomi dersini de içermektedir. Yükledikten sonra, sağdaki Library butonundan giriniz. Üstteki Group butonunda Sistemik ve Bölgesel Anatomi yaklaşımlarıyla hazırlanmış Anatomi Dersi Lecture'larini görebilirsiniz.

Erişim kullanıcı adi ve şifreyle yapılacaktır.

Kullanıcı Adı:  Adiyaman@3D4Medical.com

Şifre: 3D4Medical

Erişim Linkleri :

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 31 Mayıs 2018


Natural Medicines (Doğal-Bitkisel İlaçlar ve Geleneksel-Tamamlayıcı TIP)

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyanın en kapsamlı ve iyi bitkisel ilaç veritabani olarak tanımlamıştır. Veritabaninda 1400+ aşkın doğal bitkisel ilaç, 93,000’I aşkın ticari vitamin ve gıda takviyesi hakkında dozaj, yan etki, kullanım alanı ve ilaç etkileşimleri bilgileri verilmiştir. Ayrıca Akupunktur gibi birçok doğal ve geleneksel tedavi yöntemi hakanda ayrıntılı bilgiler bulunmaktadır.

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 31 Mayıs 2018

Veritabanına git.


EMIS (Emerging Market Information Service)

25 yıllık sektör deneyimiyle 125’den fazla gelişmekte olan ülkeyi kapsayan şirket, sektör, M&A ve ülke makroekonomik bilgisi ve çok kaynaklı haber sağlayan veri tabanıdır.

Veri tabanına, kullanıcı adı ve şifresi kullanmadan erişim adresine tıklayarak kampüs içinden ve dışından erişim sağlayabilirsiniz. İçeriklere ulaşmak için URL adresine tıkladıktan sonra açılan ekranın sağ üst köşesindeki “CLIENT LOGIN” sekmesine tıklamanız yeterli olacaktır.

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 11 Mayıs 2018

Veritabanına git.


ROSETTA STONE


Dünyanın 1 numaralı ve en çok tercih edilen online dil eğitim setidir. 30 Farklı dili bünyesinde barındırmaktadır.

Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu için tıklayınız.

Rosetta Stone’u mobil cihazlara nasıl indirebileceğinizi gösteren sunum dosyası için tıklayınız.

Rosetta Stone ile ilgili detaylı içerik bilgisi için tıklayınız.

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 15 Mayıs 2018

Veritabanına git.


NOT: Deneme erişimine açılan ürün, Clinical Key olarak bilinen ürün değildir. Elsevier’in tıp eğitim kitaplarını ve ek eğitim-öğrenim araçlarını kapsayan yeni ürünü olan bir eğitim platformudur. Kaynağa erişim için kurumsal e-mail adresi kullanarak kullanıcı adı/şifre oluşturulmalı ya da Clinical Key için var olan şifre ile giriş yapılmalıdır. Aşağıda detay bilgiler yer almaktadır.  

Clinical Key Medical Education (CK MedEd)

Textbooklardan oluşan tıp eğitimi platformudur. Erişim herkesin kendi kullanıcı adı ve şifresi üzerinden sağlanmaktadır. Kayıt hakkında video için tıklayınız.

*Deneme erişimi süresince Offline okuma imkanı bulunmaktadır.

Kullanım hakkında videolar;

Study Tools için tıklayınız.

Study Tools içinde not alma işlemi için tıklayınız.

Arama yapma işlemi için tıklayınız.

Kitap içinde işaretleme (highlights, bookmarks) işlemi için tıklayınız.

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 17 Mayıs 2018

Veritabanına git.


Oxford International Organizations (OXIO)
 
Oxford International Organizations (OXIO) uluslararası kuruluşlar hukuku ile ilgili ayrıntılı belgelerden oluşan bir veritabanıdır. Veritabanı, uluslararası kurumsal hukuk da dahil olmak üzere uluslararası hukuk ile ilgili konularda merkezi bir öneme sahip olan ve uluslararası kuruluşların hiçbir zaman tek bir kaynakta biraraya getirilmemiş eylem ve uygulamalarını kapsar.

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : Temmuz 2018


Veritabanına git.


           

Middle East Strategic Studies Online (MESSO)                                        

Middle East Strategic Studies Online (MESSO), Orta Doğu meselelerinde uluslararası ilişkiler, siyaset bilimi, kamu yönetimi ve hukuk alanında araştırma, istihbarat ve analizler için bir kaynaktır. Veritabanı, 2007'den itibaren her gün büyüyen 9500'den fazla rapor içermektedir. MESSO, Orta Doğu'da 6 ülkede 10 düşünce kuruluşu ve araştırma enstitüsünün raporlarını içermektedir.

İçerdiği Konular:

 • Arap-İsrail ilişkileri
 • Seçimler ve bölge genelindeki hükümet değişimleri
 • Eğitim, sağlık, göç, mülteci ve sığınma gibi sosyal konular
 • Savaşlar, antlaşmalar ve siyaset
 • Askeri, savunma ve güvenlik
 • Terörizm ve iç güvenlik meseleleri
 • Yasalar, bütçeler, ekonomik gelişmeler ve uluslararası anlaşmalar

Erişim adresi: http://platform.almanhal.com

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2017


           

                                                         ROSETTA STONE LİBRARY SOLUTİON

Rosetta Stone Library Solution, 30 farklı dili içeren, dünyanın 1 numaralı dil eğitim setidir. Veritabanı araştırmacılarınızın ve kurum çalışanlarınızın istifade edebileceği, ister başlangıç seviyesi olsun, isterse orta seviyede, farklı seviyedeki kullanıcıların istifade edebileceği, 30 dil içeren dünyanın en popüler dil eğitim setidir. Dünya üzerindeki her türlü eğitim kademesinden 22,000’den fazla okul, 8,000’den fazla özel şirket ve 9,000’den fazla ulusal/uluslararası kâr amacı gütmeyen organizasyonun kullanmakta olduğu, dünyanın bir numaralı online dil eğitimi ve öğretimi setidir. 1,000’in üzerindeki değerlendirmeye göre, 5 yıldız üzerinden 4.7 puan alarak bu alanda en yüksek puana sahip dil öğrenme aracıdır.

İçerdiği 30 dil şöyledir: Afganca, Almanca, Arapça, Çince, Dari Farsçası, Endonezya dili, Farsça, Filipin dili, Flemenkçe, Fransızca, Hintçe, İbranice, İngilizce (Amerikan), İngilizce (İngiliz), İrlandaca, İspanyolca (Latin Amerika),  İspanyolca (İspanya), İsveççe,  İtalyanca, Japonca, Korece, Latince, Lehçe, Portekizce (Brezilya), Rusça, Savahilice, Türkçe, Urduca, Vietnam dili ve Yunanca.

Rosetta Stone deneme erişim adresi: http://search.ebscohost.com/

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2017

 • Rosetta Stone’a giriş işlemleri sırasında kurumsal e-posta adresinizi kullanırsanız memnun oluruz.
 • Rosetta Stone Mobil Uygulama Erişim Kılavuzu: https://youtu.be/Vya2d-zCBdE
 • Rosetta Stone’u mobil cihazlara nasıl indirebileceğinizi gösteren sunum dosyası için: https://goo.gl/UgmvwD
 • Rosetta Stone ile ilgili detaylı içerik bilgisi için: https://goo.gl/grwm1q

İNTİHAL.NET VERİTABANI

intihal.net akademik çalışmalardaki benzerlik oranını ortaya koymak için üretilmiş yerli bir programdır. Kullanımı kolay arayüzü, özgün algoritmik yapısı ve geniş kapsamlı Türkçe ve İngilizce içeriğiyle benzerlik oranını belirlemede ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek bir yapıda tasarlanmıştır.

intihal.net ile herhangi bir kullanıcı sayısı sınırına takılmadan, öğrenci ödevi, yüksek lisans doktora tezi ve makale taraması ayrımı yapılmadan, belgenizin otomatik olarak arşive eklenmesi problemini yaşamadan rahatlıkla benzerlik testi yapabilirsiniz.

Kullanım kılavuzu için tıklayınız.

Erişim Linki: http://intihal.net

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2017

Not : Hesap oluşturma ve bilgi için Kütüphaneci Şükrü KARAKEÇi (2531) ile iletişime geçebilirsiniz.


                                                             

WORLD SCIENTIFIC PUBLISHING VERİTABANI

World Scientific Publishing,  1991 yılında Nobel Derneği ile imzalanmış bir anlaşma üzerine kurulmuş özel bir yayınevidir. Temel amacı Nobel Serileri konusundaki ders materyallerini okuyuculara ulaştırmak olan WorldScientific; fizik, astronomi, kimya, fizyoloji/tıp, iktisat ve edebiyat konusundaki bu serilerin geniş kapsamlı okuyucu çevresine ulaştırılmasını amaç edinmiştir.

Bütün Nobel Ödüllü yazarların yayınlarını bulabileceğiniz bu veritabanında ayrıca 7,000'in üzerinde elektronik kitabin tam metnine ve 130'dan fazla bilimsel derginin tam metin makalelerine ve 2017 yılı dahil son 5 yılda yayımlanmış tüm sureli yayın içeriğine erişim mümkündür.

Tanıtım dokümanı ve kılavuz için tıklayınız. 

Erişim Linki: http://www.worldscientific.com

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2017


                                                                   E-SINAV VERİTABANI

AÇIKLAMA:  Veritabanında açık erişim ve sınırsız erişim olmak üzere toplamda 11.312 içeriğe erişim mümkün.  Erişim için üniversitemiz IP adreslerinin tanımlı olduğu ağ bilgisayarlarından veya mobil cihazlardan kayıt yapılması yeterlidir. 

Deneme erişimi bitiminde, veritabanına "Açık Erişim" modunda  3305 içeriğe erişime devam edilebilecektir.

VERİTABANI İÇERİĞİ:

*YÖK-Dil Sağlık-Sosyal-Fen, e-YDS, Tıp-Dil sınavları için ayrı ayrı sorulardan oluşan testler ve her bir sorunun video çözümü.

*PTE: Sınavın 20 soru türüne ait tanıtım ve etkili stratejiler.

*IELTS: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.

*TOEFL iBT: 4 becerinin tamamını kapsayan detaylı tanıtım ve stratejiler.

*Dinleyerek Kelime: 3600 Akademik sınav kelimesi ve her kelime için Hafıza Teknikleriyle oluşturulmuş ses bağlantısı. Sadece dinleyerek kelime öğrenme.

*Cümle Çevirileri: Kelimelerin cümlede geldikleri anlamı sağlamlaştırmak ve okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış cümle çevirileri.

*Paragraf Çevirileri: Okuma anlama becerisini geliştirmek için hazırlanmış 7 adet strateji videosu ve 91 adet metin çevirisi.

*Görüntülü Gramer Konu Anlatımı: A’dan Z’ye tüm gramer konularının en ince detaylarıyla anlatıldığı 335 video anlatımlı içerik.

Erişim Linki: https://esinav.tumeraltas.com.tr

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 31 Aralık 2017


A.D.A.M Tıp, hemşirelik ve yardımcı sağlık bilimi öğrencileri için detaylı görsel ve grafikleri, gelişmiş kullanım fonksiyonları ve A.D.A.M.’ın ödüllü Multimedia Encyclopedia kaynağı ile birlikte sunan oldukça geniş kapsamlı interaktif bir anatomi kaynağıdır. 

Temel Özellikler:

 • Kesin, kanıtlanmış ve güvenilir bilgileri kapsayan zengin ve detaylı görsel içeriği anatomi eğitimine katkı sağlamaktadır.
 • 3 Boyutlu Anatomi, Atlas Anatomisi, Klinik İllüstrasyon, Animasyon modülleri ve Ansiklopedi içeriklerini kapsamaktadır.
 • Eğitmen, öğrenci ve kurumların erişimine sunulan gelişmiş eğitim müfredatı geliştirme aracıdır.
 • Kullanıcıların sonuçları tahmin edilebildiği, değişkenler ile oynayabildiği ve cevapları ölçebildikleri ilgi çekici aktiviteleri kapsamaktadır. 

 

A.D.A.M. Interactive Anatomy: AIA;  tıp öncesi ve tıp, hemşirelik, eczacılık & sağlık eğitimi öğrencileri için ideal online öğrenim aracıdır. İnsan anatomisi, fizyoloji, klinik uygulamalar ve ilgili konulardaki çalışmaları geliştiren bir kaynaktır. Anatomi & fizyoloji çalışmaları, sağlık, hemşirelik ve CME (contiunuing medical education /sürekli tıp eğitimi) çalışmaları için de oldukça uygun bir online materyaldir.   

 

A.D.A.M. Interactive Physiology- Interactive Physiology 10- System Suite temel vücut sistemlerinin fizyolojik detaylarını içermektedir.  Öğrencilerinizin öğrenimini geliştirecek animasyon, video, ses, quiz ve oyunları içermektedir.

 

A.D.A.M. On Demand-  Tıp ve hemşirelik öğrencileri için temel ve gelişmiş öğrenim programlarını içermektedir. Bunlar öğrenim sistemi (learning management system) üzerinden işletilen oldukça geniş kapsamlı e- medikal kurslardır. En güncel HTML 5 teknolojisi ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Temel vücut sistemleri ve farklı tedavi alanlarını içeren Anatomi ve Fizyoloji kurslarını içermektedir.

 

Lab Exercise and Anatomy tests-  Farklı vücut bölgeleri ve sisemleri üzerinde öz değerlendirmeler ve testler yapılabilmektedir.

 

 

Erişim Linki: http://www.interactiveanatomy.com

Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 6 Aralık 2017


BioOne Complete Veri Tabanı

Hakkında: BioOne Complete, biyoloji, ekoloji ve çevre bilimi alanlarında yayınlanan 191 derginin online olarak bir araya getirmiş bir platformdur. İklim değişikliği, Ekoloji, Biyoloji, Ziraat, Çevre, Ormancılık, Su Ürünleri gibi birçok konu alanında yayımlanmış içerikleri barındırmaktadır. 

 

Deneme Erişim Bitiş Tarihi:  30 Kasım 2017

Erişim Linki: www.bioone.org


BoardVitals Soru bankası veritabanı deneme erişimine açılmıştır. www.boardvitals.com adresinden kayıt olduktan sonra kullanabilirsiniz. TUS, Hemşirelik, Eczacılık, Diş Hekimliği, Sağlık Yüksek Okulları ve 40 TIP dalında soru bankası bulabilirsiniz. 

Kayıt:  www.boardvitals.com  register butonu

Kampüs içinden herhangi bir e-mail adresi kullanabilirsiniz. Kampüs dışından ise kurumsal e-mail adresinizi (@adiyaman.edu.tr) kullanmanız gerekecektir.

Kullanım: www.boardvitals.com log in butonu

Kayıt yaptırdıktan sonra kampüs içinden ya da dışından kullanabilirsiniz.

 

Soru Bankasi Listesi

 • TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı, Genel TIP)
 • Hemşirelik
 • Eczacılık
 • Diş Hekimliği
 • Hekim Asistanlığı
 • Anesthesiology
 • Foot and Ankle Surgery
 • Pediatric Medicine
 • Addiction Medicine 
 • Podiatry
 • Radyoloji Teknisyenligi
 • Bioanaliz (Clinical Pathology) Blood Banking, Hematology, Microbiology 
 • Kardioloji
 • Neurology
 • Psychiatry
 • Ostheopathic Medicine
 • Obstetrics and Gynecology
 • Cerrahi
 • Dermatology
 • Acil TIP
 • Kulak Burun Bogaz
 • Family Medicine
 • Gastroenterology
 • Hematology ve Oncology
 • Ic Hastaliklari
 • Nephrology
 • Naturopathic Medicine
 • Orthopedi
 • Otolaryngology
 • Pain Medicine
 • Pathology
 • Physical Medicine & Rehabilitation
 • Preventive Medicine
 • Radiology
 • Sleep Medicine
 • Sports Medicine
 • Urology
 • Saglik Bilimleri Yuksek Okullari

 

Erişim Linki:  http://www.boardvitals.com

Deneme Erişim Bitiş Tarihi:  31 Ekim 2017

 


 

MEDICI.TV | EDU

Açıklama: Barok'tan Modern'e, klasik müziğin en iyi örneklerinden oluşan 3000'den fazla konser, opera, bale, belgesel, arşiv belgeleri, besteci ve sanatçıların portreleri ve eğitim videolarına sınırsız erişim sunar. Dünyanın en büyük online klasik müzik video veritabanıdır. Dünyanın önde gelen konser salonlarından ve klasik müzik festivallerinden 100'ün üzerinde canlı yayın yıl içerisinde sunulmaktadır.

 

Platform İngilizce ve Fransızca olmak üzere iki dilde kullanılabilir. MARC kayıtları bulunmaktadır. Tüm mobil cihazlarda ve webde kullanımınıza sunulmaktadır.

Erişim Linki:  http://edu.medici.tv/
Deneme Erişim Bitiş Tarihi: 20 Ekim 2017


   Qur’anic Studies Online

Açıklama : Qur’anic Studies Online asagidaki 4 kaynagin bir araya gelmesinden olusan bir pakettir.

· Encyclopaedia of the Qur’an

· The Qur’an Concordance

· Dictionary of Qur’anic Usage

· Early Western Korans Online

KAYNAK BİLGİSİ:

Brill yayınevi tarafından sunulan Qur’anic Studies Online icerisinde 4 kaynaga erisim verilmektedir;

Encyclopaedia of the Qurʾān

Kuran terimleri, görüşler, kişilikler, yer adları, kültürel tarih ve Kuran çalışmaları ile ilgili en önemli konularda yazılmış kutsal kitap yorumlarını içeren ansiklopedik sözlüktür . 5 cilt içerisinde 1,000’e yakın kayda erişim imkanı vermektedir. Kuran hakkında batı dillerinde yayınlanan ilk ve en geniş referans çalışmasıdır. Batı ülkelerinde 1537- 1840 yılları arasında basılmış 40 adet Kuran’a Arapça ve diğer dillerde erişim sağlamaktadır.

Dictionary of Qurʾanic Usage

Dictionary of Qur'anic Usage; Kur’an kullanımında tam aranabilir Arapça - İngilizce sözlük, uzun süreli Kur’an çalışmalarında bulunmuş akademisyenlerin yorumlarıyla birlikte şimdi online olarak erişime sunulmaktadır. Her kelime anlam açıklamalarını içermektedir, anlamı desteklemek için görsel örnekler sağlanmaktadır. Anlamlardaki nüans farkları da kullanım durumuna göre sıklıkla açıklanmaktadır. Dictionary of Qur'anic Usage veritabanı online versiyonu tam aranabilir formatta Arapça ve İngilizce olarak erişim kapsamındadır. Qurʾān Concordance The Qurʾān Concordance kullanıcıların Kur’an metin bölümlerini hatta küçük parçalarını tanımlamalarına yardımcı olan bir kaynaktır. Qurʾān Concordance (QC) kullanımı altyapıda yer alan bazı kavramların anlaşılmasını gerektirmektedir.

Early Western Korans Online

• Yayın sayısı: 62 • Kullanılan diller: Arapça, Latin , Almanca, Fransızca ,Flemenkçe, İbranice • Lokasyonlar: Bayerische Staatsbibliothek, Munich; Württembergische Landesbibliothek, Stuttgart; Amsterdam University Library, Amsterdam; Provincia Veneta di S. Antonio di Padova dei Frati Minori, Venice; Universitätsbibliothek Erlangen- Nürnberg, Erlangen; Universitätsbibliothek München. Munich; Zentralbibliothek Zürich, Zurich

Bu koleksiyon Avrupa’da 1850’den önce basılmış tüm sayıları ve 1860’lardan itibaren Arapça’dan direkt çevrilmiş tüm tercümeleri içermektedir. İkinci dillerden çevrilmiş tercümeler arasında Almanca ve Flemenkçe tam olarak sunulmaktadır. Kısmi baskılarda tipografik ya da akademik olarak en ilginç olanlar burada sunulmaktadır. Bu koleksiyon 8 dilde Kur-an ve Kur-an tercümelerini içermektedir. Oryantalistler, ilahiyatçılar, dil bilimciler ve kitap tarihçileri gibi birçok uzmanlık alanında çalışmakta olan bilim adamları tarafından yakınen takip edilmekte olan bir kaynaktır.

Erişim Adresleri : 

Encyclopaedia of the Qurʾān : http://referenceworks.brillonline.com/browse/encyclopaedia-of-the-quran

 

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 30 Haziran 2017


    Index Islamicus Online

Açıklama : İslam ve Müslüman dünyası ile ilgili tüm konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erişim saglanmaktadir. 1905’den günümüze, 475,000 den fazla kayda ve 3000’den fazla dergiye erişim bulunmaktadır.

 Index Islamicus yilda 4 kez guncellenmekte, her uc ayda bir yaklasik 5,000 – 6,000 yeni kayit eklenmektedir. 2013 yilinda 27,866 kayit eklenmistir.  

Index Islamicus tek başına temel bir kaynak değildir. Diğer kaynak ve literatürler için rehber niteliğinde; din, kültür ve Müslüman dünyası ile ilgili araştırma yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmak üzere tasarlanmış, kapsamı sürekli büyümekte olan kitap, dergi makalesi ve haber kaynaklarından oluşturulmuş oldukça geniş kapsamlı bir veritabanıdır. Index Islamicus içerdiği yayınları, karışık sınıflama ve eş anlamlı sözcükler sözlüğünü kullanarak görüntülemektedir.  Bu sınıflandırmaların bir çoğu oldukça çeşitlidir – ‘Modern Türk Tarihi’ ve ‘Türk Milliyetçiliği’ gibi İslam ile direkt ilişkin olabilecek konularda da bilgiler yer almaktadır. 

Erişim Linki : http://bibliographies.brillonline.com/browse/index-islamicus

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 30 Haziran 2017


           Encyclopaedia of Islam Online

Açıklama : Encyclopaedia of Islam Online (EI Online) 2. baskı (“EI2”) ve 3. baskıların (“EI3”) yayınlanan tüm sayılarını içermektedir. 2007 yılında başlatılan son baskı için çalışmalar sürdürülmektedir. EI Online arama motoru her iki baskıdan en popüler ve en güncel sonuçları otomatik olarak taramaktadır. EI2 (1955-2005) ve EI3. (2007-) baskılara ait tüm materyallere erişim imkanı vardır.

 - Yüzlerce bilim adamı tarafından girilmiş 11,000'in üzerinde kayıt yer almaktadır.

- Renkli ilüstrasyonlar

- Her makalenin sonunda kolay referans bilgileri yer alır.

 Encyclopaedia of Islam Online’a her 3 ayda bir 125-150 makale eklenmektedir. Bu da yıllık 800,000 kelimeye denk gelmektedir. 2013 yilinda 550 yeni makale eklenmistir. 2014 yilinda Temmuz ayina kadra 218 makale (244,000 kelime) eklenmistir. Ayrica 90 adet harita iceren Tarihi Islam Atlasi (Historical Atlas of Islam ) ‘da bu referans kaynagina 2012 yilinda eklenmistir.  

Erişim linki : http://referenceworks.brillonline.com/browse/encyclopaedia-of-islam-2

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 30 Haziran 2017


  UN iLibrary

Açıklama : Diğer uluslararası kuruluşlar kendi yayınlarının görünürlüğünü arttırmak için iLibrary platformundan faydalanmak istemişlerdir. Halihazırda işbirliği yapılan 3 kurum vardır.

Bunlardan; The Commonwealth (ingiliz milletler topluluğu) Genel Sekreterliği ,Birleşik Krallık (İngiltere)’ta bulunmaktadır ve dünyadaki en eski politik topluluklardan biridir. Bir diğeri; The Nordic Council of Ministers (Kuzey Ülkeleri Bakanlar Kurulu) ,koordineli politikalar geliştirmek amacıyla benzer yapıdaki İskandinav ülkelerinin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir gruptur. Ve 2016 yılında da Birleşmiş Milletler (United Nations) kendi yayınlarını eklemiştir.

UN (BM) ile yapılan bu ortaklıkta; BM içerik sağlamakta, OECD ise bunun dağıtımını desteklemek için altyapı sağlamaktadır.

Birçok dokümana BM’in kendi web sayfasından ulaşılabilmesine rağmen, ilk kez hepsi tek bir yerde bir araya getirilmiş, bölümlendirilmiş ve farklı formatlarda tamamen indekslenmştir.

 • Çok fazla sayıda ülkeyi kapsamaktadır
 • Başka hiçbir yayıncı tarafından ele alınmamış konu başlıkları içerir
 • Gelecek 15 Yıllık  Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ilişkin konu başlıkları

4 temel konu alanı;

 • İnsan Hakları, Barış & Güvenlik, Gelişme, Uluslararası Hukuk

İçerik rakamları;

 • 1.600+ e-kitap başlığı
 • 27.950+ bölüm
 • 4101+ makale
 • 253 seri

Erişim Linki : http://www.un-ilibrary.org

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 23 Haziran 2017


   OECD iLibrary

Açıklama : OECD iLibrary Temmuz 2010’da SourceOECD’nin yerini almıştır. OECD iLibrary aynı zamanda Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), Nükleer Enerji Ajansı (NEA), (Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı için), OECD Kalkınma Merkezi, PISA ve Uluslararası Taşımacılık Forumu (ITF) tarafından yayınlanan içeriğe sahiptir. Kullanıcılar makale veya herhangi bir kaynağa PDF, WEB, XLS, ActiveChart, DATA, ePUB, READ formatlarında kolayca erişebilirler.

Rakamlarla OECD iLibrary

·         10,980+ e-kitap

·         17 Sosyal Bilimler konusu

·         2,151+ dergi sayısı

·         5.180+ Çalışma

·         63.580+ Makale, Bölüm ve Özet

·         144.432+ Veri Tablosu ve Grafik

·         5 milyar+ İstatistik Veri Noktası

·         1 küresel bilgi tabanı

Erişim Linki : http://www.oecd-ilibrary.org

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 23 Haziran 2017      İdealonline

Açıklama : İdealonline, araştırmacıların Türkiye’de yayımlanmakta olan her türlü bilgi kaynaklarına hızlı, kolay ve zamandan bağımsız bir şekilde erişebilmelerini ve eriştikleri bilgilerden etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlayacak veri tabanları oluşturmaktır.

İdealonline veri tabanları, İdeal Kültür’ün iş birliği içerisinde olduğu yayıncı ortakları tarafından yayınlanan bilimsel ve teknik içeriğin keşfedilmesi ve bunlara erişilmesi için önemli bir kaynaktır. Özellikle Türkçe içeriğin uluslararası standartlarda ve güçlü bir sistemle kullanıcılarına ulaştırmaktadır.

İdealonline içerisinde 5 ayrı veri tabanı vardır:

 • Akademik Dergiler
 • Popüler Dergiler
 • İdeal Tıp Kitapları
 • Konferans & Armağanlar
 • İdeal eKitap

 İdealonline veri tabanlarının amacı:

 • Türkçe bilgi kaynaklarını e-ortama taşımak.
 • Türkçe bilgi kaynaklarına 7/24 erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriğe modern veri tabanı sistemi ve cihazlarla erişim sağlamak.
 • Türkçe içeriği dünyanın kullanımına sunmak.
 • Daha fazla Türkçe kaynak yayınlanmasına ve verimliliğinin artmasına katkıda bulunmak.

Şu an İdealonline Veri Tabanı içerinde bulunan 299 Türkçe Tıp Kitabı, 336 süreli yayın, 6714 dergi sayısı, 48.564 makale ve 111.846 bookmark konu başlığından oluşan veri tabanı araştırmacıların kullanımına sunulmuştur.

Erişim Linki : http://www.idealonline.com.tr/IdealOnline

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 13 Haziran 2017


   Clinical Key

Açıklama : Elsevier yayınevine ait ''Clinical Key'' veritabanı;  doktorların sorularına hızlı yanıt veren ve akıllı bir arama seçeneği sunan kapsamlı bir veritabanıdır. 

Elsevier'e ait Clinical Key veritabanı içinde 35 tıbbi uzmanlık alanı yer almaktadır. 
Doody Core Titles E-Kitap listesi içinde yer alan Elsevier kitaplarının %95’inden fazlası Clinical Key kapsamı içinde bulunmaktadır.
ClinicalKey Tam Icerik Listesi :  http://www.geminiltd.com.tr/images/userfiles/CK_icerik_listesi.zip (farkli sekmelerde farkli icerik turleri yer almaktadır)

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 03 Haziran 2017


   E-MAREFA - Islamic Studies & Arabic Litarature Veritabanı

Açıklama : E-Marefa Arap dünyasının en prestijli akademik yayıncıları tarafından hakemli dergilerde yayınlanan tam metin makalelere, istatistiklere, tezlere erişim imkanı sunmaktadır. Marefa, Ürdün’de “World Company for Digital Content” tarafından yönetilen bir Arap elektronik veritabanıdır. Bu şirket Arap dijital içeriği ve bilgi sağlamada uzmanlaşmıştır. 

        İçeriğinde genel olarak 19 Arap ülkesindeki 300 kuruluştan yaklaşık 1750 akademik ve istatistiki tam metin dergi, 250.000 tam metin makale bulunmaktadır.

       Bu veritabanı, İslam araştırmaları ve Arap edebiyatında uzmanlaşmış yüzlerce e-kitap ve bildiri, dergiler, tezler ve Arapça, İngilizce, Fransızca uluslararası tezlerin Arapça değerlendirmelerini sunar.

 • 107 tam metin dergi
 • 20.000 tam metin makale
 • 5.700 tam metin yüksek lisans doktora tez ve tez özetleri
 • 11.000 araştırma özeti
 • 3.000 e-kitap ve kitap yorumu
 • 5.000 konferans bildirisi
 • 600 Arapça uluslararası tez değerlendirmesi

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 19 Haziran 2017    Al Manhal İslam Çalışmaları e-Kitap ve e-Dergi Koleksiyonları

Açıklama : Al Manhal, Orta Doğu kaynaklı eserleri bir araya getirerek Arapça detaylı arama yapmanızı sağlayan dünyadaki ilk ve tek veritabanıdır. Orta Doğu’nun önde gelen güvenilir yayıncıları tarafından telif hakları güvence altına alınmış orijinal akademik araştırmaları, üniversite yayınlarını, bilim toplulukları ve araştırma kuruluşlarının çalışmalarını  tek şemsiye altında toplayabilmiş tek koleksiyondur. Al Manhal da 2065 Kitap ve 65 Dergi içermektedir.

İslam Fıkıh: : mevzuat, hukuk ve yasal hükümler içermektedir.

İslam ve Diğer Disiplinler: İslam’da diğer konular; İş Dünyasında İslam, Tıpta İslam, Siyasette İslam;  İslam’ın diğer dinlerle Kutsal kitaplar ve konular çerçevesinde detaylı ve derinlemesine karşılaştırılmasının ele alan araştırmalar

Konulara göre özelleştirilmiş İslami İlimler koleksiyonu:

 1. İnanç  b. Kuran Bilimleri c. Hadis Bilimleri d. İslam Mezhepleri e. Peygamber Biyografisi f. İslam Felsefesi g. İslam Ahlakı h. İslam Kültürü

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 03 Haziran 2017


The American Society of Civil Engineers (ASCE)

Açıklama : 1852 yılında kurulan The American Society of Civil Engineers (ASCE) 123,000’den fazla inşaat mühendisini temsil eden profesyonel bir dernektir. Dünyanın en geniş araştırma ve uygulama makalelerinin sunuldugu bu koleksiyona abonelik yoluyla online olarak erişebilirsiniz.

* Kuruluşunun üzerinden 150 yıldan fazla zaman geçmiş olan ASCE, bugün inşaat mühendisliği alanında mükemmellik konusunda dünya lideridir.

* Dünyanın en geniş inşaat mühendisliği araştırma ve uygulama makalelerinin tam metinlerini içeren ASCE Online Research Library, tüm inşaat mühendisliği disiplinlerini kapsamaktadir

* 33 adet ASCE Dergisinin 1983 yılından günümüze dek olan tüm sayıları.

* 2000 yılından günümüze dek olan 315 ASCE Proceedings 31,000’den fazla teknik makale içerir.

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 09 Haziran 2017


    The American Society of Mechanical Engineers (ASME)

Açıklama : 1880 yılında kurulan The American Society of Mechanical Engineers (ASME)  www.asme.org, ve 127,000’den fazla makine mühendisini ve dünya çapında üyeleri birleştiren ilk profesyonel organizasyondur.

 Derneğin kurucuları, 19. yüzyılın sonlarında önde gelen makine mucitleri ve teknik yenilikçiler arasında yer almaktadır. En önemli ilgi alanları arasında, mekanik üretimde ve makine dizaynında güvenilirliği ve dayanıklılığı arttırmak amacıyla, araçlar ve makine parçaları için standartlar geliştirmek bulunmaktadır.

 Zamanla ASME çok sayıda teknik alan ve endüstri dalı için mühendislik standartları geliştirmiştir. Bunların arasında, boru hattı üretimi, asansör ve yürüyen merdivenler, malzeme mühendisliği, gaz türbinleri ve nükleer enerji sayılabilir.

ASME Digital Library, derneğin 28 Dergisini tek bir platformda barındıran ana bilgi deposudur.

Makine Mühendisliği ve ilgili konu alanlarındaki 28 uluslararası hakemli derginin ve konferans tutanaklarının değerli çalışmalarınıza katkı sağlayacağını umut ediyoruz.

 • 1970 yılından günümüze ulaşan dergi arşivi
 • 2008 yılından günümüze kadar erişim imkanı bulunan Konferans Tutanakları
 • Başka hiçbir platformda yer almayan içerikler
 • 82.000’den fazla hakemli tam metin makale
 • Sınırsız erişim garantisi (abonelikler kesilse dahi içeriklere erişim imkanı)

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 09 Haziran 2017


  SPORTDiscus with Full Text

Açıklama : Beden Eğitimi ve Spor yüksek okulları  için SPORTDiscus with Full Text veritabanı içeirk bilgisi;

SPORTDiscus with Full Text, spor ve spor hekimliği dergilerine yönelik en kapsamlı tam metin kaynağıdır ve SPORTDiscus’ta indekslenen 670’in üzerinde dergiyi tam metin olarak içermektedir. Tam metin içeriği 1970’den itibaren sağlanmaktadır. Bu eşsiz veritabanı içerisinde sağlık kaynakları, spor hekimliği ile alakalı en temel kaynaklar ve biyomedikal referans koleksiyonlarının tam metin dergileri bulunmaktadır.

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/s4h-coverage.xls

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/sportdiscus-with-full-text

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 15 Mayıs 2017


 CINAHL Complete

Açıklama : Hemşirelik, Ebelik, Yardımcı Sağlık Bilimleri ve Sağlık hizmetleri CINAHL Complete veritabanı:

PubMed nasıl tıp alanında birincil danışma kaynağı ise CINAHL da hemşirelik, ebelik, yardımcı sağlık bilimleri ve sağlık hizmetleri alanlarında birincil danışma kaynağıdır. Dolayısıyla, bu alanlara yönelik bölümleri bulunan üniversiteler için olmazsa olmaz bir kaynaktır.

CINAHL Complete kendi alanında dünyanın en kapsamlı veri tabanıdır. CINAHL’da indekslenen 1400’den fazla dergi, CINAHL Complete veri tabanında tam metin olarak bulunmaktadır.

CINAHL Complete sadece dergi içeren bir veri tabanı değil, komple bir araştırma ve destek aracıdır. Ek içerik:

 • Yazar Bağlantıları
 • Kanıta Dayalı Bakım Dökümanları
 • Hızlı Dersler ve Arama Teknikleri
 • Araştırma Araçları
 • Aranabilir Referanslar
 • Kitaplar/Monograflar

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/ccm-coverage.xls

Konularına göre başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/ccm-subject.xls

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/cinahl-complete

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 15 Mayıs 2017


  Sociology Source Ultimate

Açıklama :  Kapsamlı bir araştırma tecrübesi sağlamak için Sociology Source Ultimate, öncü atıf dizinlerinde endekslenmiş pek çok önemli başlığın yanı sıra önde gelen konu dizinlerinde gösterilen yüzlerce akademik tam metin dergi içermektedir. Ayrıca, kapsamlı araştırma için kitaplar, monograflar, konferans kağıtları ve diğer periyodik olmayan içerik kaynakları için kapsamlı endeksleme dahildir.

Sociology Source Ultimate, alanında uzman kişiler olan veritabanında en çok belirtilen ve en etkili yazarları kapsayan 26.000'den fazla yazar profiline sahiptir. Öğrenciler biyografik veriler ve bibliyografik bilgilerle bir yazarın mesleki odağını hızla belirleyebilirler.

 • 1,000’den fazla aktif tam metin dergi
 • 1,000’den fazla hakemli aktif tam metin dergi
 • 620’den fazla gecikmesiz hakemli aktif tam metin dergi
 • 580’den fazla Web of Science and Scopus indeksli tam metin dergi

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/sxi-coverage.xls

Konularına göre başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/sxi-subject.xls

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/sociology-source-ultimate

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 15 Mayıs 2017


  MEDLİNE Complete

Açıklama : EBSCO tarafından sunulan MEDLINE Complete, dünyada tıbbi dergilere yönelik olarak hazırlanmış, dünyanın en kapsamlı tam metin veri tabanıdır.

TIP alanında birincil danışma kaynağı olan MEDLINE (PubMed)’de indekslenen 2,500 dergiyi “tam metin” olarak içermektedir. Bu geniş kapsamlı içerik, hiç bir sınırlama getirmeden PubMed’de en çok kullanılan dergilerin çoğuna erişim anlamına gelir. Tam metin kapsamı 1865’li yıllara kadar uzanan MEDLINE Complete tıbbi literatür açısından eksiksiz bir araştırma aracıdır. TIP ana konu başlığı olup ilgili diğer disiplinler olan Eczacılık, Hemşirelik, Veterinerlik ve Hasta Bakımı Yönetimi ile ilgili de önemli dergileri tam metin sunabilmektedir.

Arşiv özelliği de taşıyan, MEDLINE Complete’den örnek bazı önemli tam metin dergiler;

 •  American Journal of Clinical Pathology (Gecikmesiz)
 •  BMJ: British Medical Journal (90 gün gecikmeli)
 •  Diabetes (Gecikmesiz)
 •  Diabetes Care (Gecikmesiz)
 •  Gerontologist (Gecikmesiz)
 •  Gut (90 gun gecikmeli)
 •  Heart (90 gun gecikmeli)
 •  International Journal of Immunopathology & Pharmacology (Gecikmesiz)
 •  Journal of Clinical Oncology (Gecikmesiz)
 •  Journal of Epidemiology (Gecikmesiz)
 •  Journal of Experimental Hematology (Gecikmesiz)
 •  Journal of Pharmacy & Pharmaceutical Sciences (Gecikmesiz)
 •  Thorax (90 gun gecikmeli)
 •  Topics in Stroke Rehabilitation(Gecikmesiz)
 •  Journal of Nuclear Medicine (Gecikmesiz)
 •  Addiction (önceki başlıklar dahil olmak üzere) -- 1972’den bugüne
 •  Allergy -- 1978’den bugüne
 •  American Journal of Law & Medicine -- 1975’ten bugüne
 •  American Journal of Public Health -- 1973’ten bugüne
 • Angiology -- 1965’ten bugüne
 • Annals of Internal Medicine -- 1965’ten bugüne
 • Archives of Environmental & Occupational Health (önceki başlıklar dahil olmak üzere) -- 1973’ten bugüne
 • Australasian Journal of Dermatology -- 1967’den bugüne
 • Clinical & Experimental Dermatology --1976’den bugüne
 • Clinical & Experimental Immunology --1966’den bugüne
 • Clinical Pediatrics -- 1965’ten bugüne
 • Immunology -- 1965’ten bugüne
 • Journal of Cutaneous Pathology -- 1974’ten bugüne
 • Journal of Investigative Dermatology -- 1970’den bugüne
 • Kidney International -- 1972’den bugüne”
 • MEDLINE Complete veri tabanimizla ilgili ayrintili bazi erisim adresleri:

Yayın listesi: http://www.ebscohost.com/titleLists/ozh-fulltext.xls

Konu basligi listesi: http://www.ebscohost.com/titleLists/ozh-subject.xls

Detayli bilgi icin (Ingilizce):http://www.ebscohost.com/academic/medline-complete MEDLINE

Complete tanıtım videosu (Ingilizce):http://vimeo.com/ebsco1/medlinecomplete

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 15 Mayıs 2017


   

 Dentistry & Oral Sciences Source veritabanı

AçıklamaEBSCO tarafından sunulan Dentistry & Oral Sciences Source™ veritabanı, Diş Hekimliği disiplinindeki araştırmalar için hazırlanmış dünyanın tek tam metin veritabanıdır. Üniversitelerin Diş Hekimliği Fakülteleri ve Diş Hastaneleri için temel danışma kaynağıdır. Ayrıntılı indekslemesinin yanı  sıra bu disiplindeki en  çok okunan akademik dergileri ve kitapları  tam  metin olarak sunan Dentistry & Oral Sciences Source™ veritabanında;

 • Diş Hekimliği ile ilgili  258  tane  tam metin  akademik dergi  mevcuttur; bunlardan  240  tanesi hakemli tam metin dergilerdir.
 • Diş Hekimligi ile ilgili 330 tane derginin künye ve özet bilgileri (indeks ve abstract) mevcuttur; bunlardan 289 tanesi hakemli dergilerdir.
 • 31 tane tam metin kitap bulundurur,
 • Tam metin  erişim  adreslerinin  yer  aldığı  120'den  fazla  dergi  içerisindeki  taranabilir  atıfları içermektedir.
 • Aylık bazda yeni tam metin akademik dergiler (hakemli) eklenecektir.

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/ddh-coverage.xls

Konularına göre başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/ddh-subject.xls  

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/dentistry-oral-sciences-source

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 15 Mayıs 2017


  Education Source 

Açıklama :  EBSCO tarafından özellikle Eğitim Fakülteri için hazırlanıp kullanıma sunulan Education Source veritabanı, dünyanın en itibarlı ve hakemli eğitim dergilerinin içerisinde bulunduran temel danışma kaynağı olup; 

 • 2.000'den fazla tam merin akademik dergi içerir,

 • 3,600'den fazla dergiye özetleriyle beraber indexler,

 • 550'den fazla kitap ve monograf içerir,

 • 2,300’e yakın eğitim ile ilgili konferans bildirisi,

 • Türkiye kaynaklı eğitim bilimleri dergileri ve daha birçok kaynak içermektedir.

Başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/eue-coverage.xls

Konularına göre başlık listesi: https://www.ebscohost.com/titleLists/eue-subject.xls

Detaylı bilgi: https://www.ebscohost.com/academic/education-source

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 15 Mayıs 2017