Index Islamicus Online Veritabanı Deneme Olarak Açılmıştır

1.6.2017

Değerli Kütüphane kullanıcıları ; 

Adıyaman Üniversitesi Kütüphanesi olarak ''Index Islamicus Online '' Veritabanı deneme olarak açılmıştır.

Açıklama : İslam ve Müslüman dünyası ile ilgili tüm konu alanlarını kapsayan yayınların uluslararası sınıflandırılmış bibliyografik bilgilerine, farklı Avrupa dillerinde erişim sağlanmaktadir. 1905’den günümüze, 475,000 den fazla kayda ve 3000’den fazla dergiye erişim bulunmaktadır.

 Index Islamicus yılda 4 kez güncellenmekte, her üç ayda bir yaklaşık 5,000 – 6,000 yeni kayıt eklenmektedir. 2013 yılında 27,866 kayıt eklenmiştir.  

Index Islamicus tek başına temel bir kaynak değildir. Diğer kaynak ve literatürler için rehber niteliğinde; din, kültür ve Müslüman dünyası ile ilgili araştırma yapmak isteyen kullanıcılara yardımcı olmak üzere tasarlanmış, kapsamı sürekli büyümekte olan kitap, dergi makalesi ve haber kaynaklarından oluşturulmuş oldukça geniş kapsamlı bir veritabanıdır. Index Islamicus içerdiği yayınları, karışık sınıflama ve eş anlamlı sözcükler sözlüğünü kullanarak görüntülemektedir.  Bu sınıflandırmaların bir çoğu oldukça çeşitlidir – ‘Modern Türk Tarihi’ ve ‘Türk Milliyetçiliği’ gibi İslam ile direkt ilişkin olabilecek konularda da bilgiler yer almaktadır. 

Erişim Linki : http://bibliographies.brillonline.com/browse/index-islamicus

Deneme Erişim Bitiş Tarihi : 30 Haziran 2017

Görüntülenme Sayısı: 551